Eaton T48G11F07CU
SKU: CS4992415MPN: T48G11F07CUAlternate Part #: T07402UPC/EAN: 786680050763
Eaton General purpose ventilated transformer







$9,593.33
UnitAvailable on backorder
Product Details
General-Purpose Transformer, Ventilated, Dry Type Distribution, DS-3, Single-phase, PV: 480V, Taps: 2 at -5% FCBN, SV: 120/240V, 115°C, 7.5 kVA, Cu windings , Frame: 815, uses WS15
Attributes
| Coil Material | Copper |
| Design | DS-3 |
| Frame | 815 |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Kva Rating | 7.5 kVA |
| Phase | Single-phase |
| Primary Voltage | 480 V |
| Secondary Voltage | 120/240 V |
| Tap Size | 2 at -5% FCBN |
| Temperature Rise | 115 °C rise |
| Type | Dry Type Distribution Transformer |
| Weathershield | WS15 |
Specifications
| SKU | CS4992415 |
|---|---|
| MPN | T48G11F07CU |
| Alternate Part # | T07402 |
| UPC/EAN | 786680050763 |
