Eaton SQA1633T48076
SKU: CS4980994MPN: SQA1633T48076Alternate Part #: Q163T67UPC/EAN: 786685618159
Eaton pringle bolted pressure switch

$8,977.60
UnitAvailable on backorder
Product Details
PRINGLE BOLTEDCONTACTSWICH, MANUALLY OPERATED,,Three-pole,Three-wire,Top Feed,480 V with handel suitable to meet 6-foot 6-inch requirments andaux contact 2NO/2NC
Attributes
| Amperage Rating | 1600A |
| Contact Configuration | 2 NO-2 NC |
| Control Voltage | 120 V |
| Feed Type | Top |
| Nema Rating | NEMA 1, NEMA 3R, NEMA 4, NEMA 12 |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Number Of Wires | 3 |
| Protection | Fusible |
| Switch Type | QA |
| System Voltage | 480 V |
| Type | QA and CBC |
| Voltage Max | 480 Vac |
| Voltage Max Uom | FOT |
| Voltage Rating | 480 V |
| Voltage Rating Uom | FOT |
Specifications
| SKU | CS4980994 |
|---|---|
| MPN | SQA1633T48076 |
| Alternate Part # | Q163T67 |
| UPC/EAN | 786685618159 |

