Eaton QA1633B480K76
SKU: CS4976194MPN: QA1633B480K76Alternate Part #: PQ163B6K7UPC/EAN: 786685618104
Eaton pringle bolted pressure switch

$10,475.86
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton pringle bolted pressure switch,Manual bolted pressure contact switch,1600A,2NO-2NC,Bottom,Fusible,480V,NEMA ⅓R/4/12,Three-pole,Three-wire,With handle suitable to meet 6‘6” requirements
Attributes
| Amperage Rating | 1600A |
| Contact Configuration | 2 NO-2 NC |
| Control Voltage | 120 V |
| Feed Type | Top |
| Fuse Configuration | Fusible |
| Interlock | Key interlock provision |
| Nema Rating | NEMA 1, NEMA 3R, NEMA 4, NEMA 12 |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Number Of Wires | 3 |
| Protection | Fusible |
| Special Features | With handle suitable to meet 6‘6” requirements |
| Switch Type | Manually operated contact switch |
| System Voltage | 480 V |
| Type | Manual bolted pressure contact switch |
| Used With | QA |
| Voltage Max | 480 V |
| Voltage Max Uom | AMP |
| Voltage Rating | 480 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS4976194 |
|---|---|
| MPN | QA1633B480K76 |
| Alternate Part # | PQ163B6K7 |
| UPC/EAN | 786685618104 |

