Eaton SQA0833T4807
SKU: CS4980993MPN: SQA0833T4807Alternate Part #: Q083T7UPC/EAN: 786685618135
Eaton pringle bolted pressure switch

$7,145.08
UnitAvailable on backorder
Product Details
Pringle/Siemens Component, QA (Manual),800A,Three-pole,Three-wire,Top Feed,480 V with aux contact 2NO/2NC
Attributes
| Amperage Rating | 800A |
| Contact Configuration | 2 NO-2 NC |
| Control Voltage | 120 V |
| Feed Type | Top |
| Nema Rating | NEMA 1, NEMA 3R, NEMA 4, NEMA 12 |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Number Of Wires | 3 |
| Protection | Fusible |
| Switch Type | QA |
| System Voltage | 480 V |
| Type | QA and CBC |
| Voltage Max | 480 Vac |
| Voltage Max Uom | AMP |
| Voltage Rating | 480 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS4980993 |
|---|---|
| MPN | SQA0833T4807 |
| Alternate Part # | Q083T7 |
| UPC/EAN | 786685618135 |


