Eaton S511E10N3S
SKU: CS917840MPN: S511E10N3SAlternate Part #s: 92EQ10019A0001AEAT-S511E10N3SUPC/EAN: 782114818930
Eaton solid state contactor

Contact us for pricing and availability
Product Details
Reversing solid-state contactors, Three-pole, 10A, 208-480V line voltage, 24-240 Vac/dc control voltage
Attributes
| Brochure | c/d/b/a/cdba9ac4cc38ea1cbb7af64b6227aa8d2ead9fb0_917840_brochure.pdf |
| Amperage Rating | 10A |
| Contact Configuration | 1 NO, 1 NC (logic level) |
| Control Voltage | 24-240 Vac/dc |
| Line Voltage | 208-480V |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Series | 10250T |
| Type | 30.5 mm |
Specifications
| SKU | CS917840 |
|---|---|
| MPN | S511E10N3S |
| Alternate Part #s | 92EQ10019A0001A, EAT-S511E10N3S |
| UPC/EAN | 782114818930 |



