Eaton S511E10N3D
SKU: CS4989349MPN: S511E10N3DAlternate Part #: 92EQ10021A0001AUPC/EAN: 782114818954
Eaton solid state contactor





Contact us for pricing and availability
Product Details
Reversing solid-state contactors, Three-pole, 10A, 208-480V line voltage, 5-24 Vdc control voltage
Attributes
| Brochure | 3/7/6/0/37608427e8f80ccc09221a288751914a3f51677a_4989349_brochure.pdf |
| Amperage Rating | 10A |
| Contact Configuration | 1 NO, 1 NC (standard) |
| Control Voltage | 5-24 Vdc |
| Line Voltage | 208-480V |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Series | 10250T |
| Type | 30.5 mm |
Specifications
| SKU | CS4989349 |
|---|---|
| MPN | S511E10N3D |
| Alternate Part # | 92EQ10021A0001A |
| UPC/EAN | 782114818954 |





