Eaton S38G15E05XCU
SKU: CS4989109MPN: S38G15E05XCUAlternate Part #: S05251UPC/EAN: 786680103919
Eaton General purpose encapsulated transformer






$4,364.32
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton General purpose encapsulated transformer, EP, copper, NEMA 3R, 178, 50-60 Hz, single-phase, 380 V, 115 V, 2 at -5% FCBN, 115 °C rise, 5 KVA, indoor-outdoor, 558D
Attributes
| Coil Material | Copper |
| Design | EP |
| Enclosure | NEMA 3R |
| Frame | 178 |
| Frequency Rating | 50-60 Hz |
| Phase | Single-phase |
| Primary Voltage | 380 V |
| Secondary Voltage | 115 V |
| Special Features | Electrostatically shielded |
| Tap Size | 2 at -5% FCBN |
| Temperature Rise | 115 °C rise |
| Type | General-purpose encapsulated transformer |
| Volt Ampere Rating | 5 kVA |
| Weathershield | Indoor-Outdoor |
| Wiring Connection | 558D |
Specifications
| SKU | CS4989109 |
|---|---|
| MPN | S38G15E05XCU |
| Alternate Part # | S05251 |
| UPC/EAN | 786680103919 |
