Eaton LY48G24E15CUTCS64X
SKU: CS4896568MPN: LY48G24E15CUTCS64XUPC/EAN: 786680234668
Eaton Marine duty encapsulated transformer

Discontinued - Contact Us For Pricing & Availability
Product Details
15 kVA Marine Duty ABS Encapsulated Transformer 3PH 480-240, 115C Rise, Copper, Full 3-coil, Shielded, 316SS NEMA 4X Enclosure
Attributes
| Coil Material | Copper |
| Enclosure | NEMA 4X 316SS |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Insulation | 180 °C |
| Kva | 15 kVA |
| Kva Rating | 15 kVA |
| Phase | Three-phase |
| Primary Voltage | 480 V |
| Secondary Voltage | 240 V |
| Temperature Rise | 115 °C rise |
| Type | Marine Duty Encapsulated Transformer |
| Volt Ampere Rating | 15 kVA |
| Weathershield | Indoor-Outdoor |
Specifications
| SKU | CS4896568 |
|---|---|
| MPN | LY48G24E15CUTCS64X |
| UPC/EAN | 786680234668 |




