Eaton LGH3250AAG
SKU: CS4894828MPN: LGH3250AAGAlternate Part #: 69D4642G01UPC/EAN: 782116124152
Eaton Series G complete molded case circuit breaker
UnitAvailable on backorder
Product Details
Series G MCCB: LG Frame, 250A, Three-pole, 100 kAIC at 240V, 70 kAIC at 415V, 65 kAIC at 480V, 35 kAIC at 600V, Line/load standard w/ metric mounting hardware, Adj. thermal/magnetic
Attributes
| Amperage Rating | 250 A |
| Circuit Breaker Frame Type | Complete breaker |
| Circuit Breaker Type | LG |
| Frame | LG |
| Frequency Rating | 50 to 60 Hz |
| Interrupt Rating | 35 kAIC at 600 Vac 65 kAIC at 480 Vac 100 kAIC at 240 Vac |
| Mounting Hardware | Metric |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Rating | 80% rated |