Eaton HKD3400CVH09
SKU: CS4882109MPN: HKD3400CVH09UPC/EAN: 786679031308
Attributes
| Amperage Rating | 400 A |
| Calibration | 50°C |
| Circuit Breaker Frame Type | Complete breaker |
| Class | Naval |
| Frame | K |
| Frequency Rating | 50 to 60 Hz |
| Interrupt Rating | 65 kAIC at 480 Vac 100 kAIC at 240 Vac |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Series | Series C |
| Terminal Material | Copper |
| Terminals | Line and load |
| Trip Type | Fixed thermal, fixed magnetic |
| Voltage Rating | 600 Vac, 250 Vdc |