Eaton HKD3400A05
SKU: CS4882099MPN: HKD3400A05UPC/EAN: 782114206881
Eaton Series C complete molded case circuit breaker
UnitAvailable on backorder
Product Details
Attributes
| Amperage Rating | 400 A |
| Auxiliary Switch | 1A-1B same side with right pigtail |
| Circuit Breaker Frame Type | Complete breaker |
| Frame | K |
| Frequency Rating | 50 to 60 Hz |
| Interrupt Rating | 100 kAIC at 240 Vac 65 kAIC at 480 Vac |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Series | Series C |
| Terminals | Line and load |
| Trip Type | Fixed thermal, fixed magnetic |
| Voltage Rating | 600 Vac, 250 Vdc |