Eaton HJD3225VW
SKU: CS4881801MPN: HJD3225VWUPC/EAN: 786679105610
Product Details
Eaton Series C complete molded case circuit breaker, J-frame, HJD, Fixed thermal, fixed magnetic trip, Three-pole, 225A, 600 Vac, 250 Vdc, 100 kAIC at 240 Vac, 65 kAIC at 480 Vac, Without terminals, 50°C, 50/60 Hz
Attributes
| Amperage Rating | 225 A |
| Calibration | 50°C |
| Frame | J |
| Frequency Rating | 50 to 60 Hz |
| Interrupt Rating | 100 kAIC at 240 Vac 65 kAIC at 480 Vac |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Series | Series C |
| Terminals | Without terminals |
| Trip Type | Fixed thermal, fixed magnetic |
| Type | Complete breaker |
| Voltage Rating | 600 Vac, 250 Vdc |