Eaton HJD3225W
SKU: CS4881803MPN: HJD3225WUPC/EAN: 786679319222
Eaton Series C complete molded case circuit breaker





Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton Series C complete molded case circuit breaker, J-frame, HJD, Complete breaker, Fixed thermal, fixed magnetic trip, Three-pole, 225A, 600 Vac, 250 Vdc, 100 kAIC at 240 Vac, 65 kAIC at 480 Vac, Without terminals, 50/60 Hz
Attributes
| Amperage Rating | 225 A |
| Circuit Breaker Frame Type | Complete breaker |
| Circuit Breaker Type | HJD |
| Frame | J |
| Frequency Rating | 50 to 60 Hz |
| Interrupt Rating | 65 kAIC at 480 Vac 100 kAIC at 240 Vac |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Series | Series C |
| Terminals | Without terminals |
| Trip Type | Fixed thermal, fixed magnetic |
| Type | Complete breaker |
| Voltage Rating | 600 Vac, 250 Vdc |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS4881803 |
|---|---|
| MPN | HJD3225W |
| UPC/EAN | 786679319222 |

