Eaton HJD3200VCH08
SKU: CS4881790MPN: HJD3200VCH08UPC/EAN: 782116168101
Eaton Series C complete molded case circuit breaker





$12,124.50
UnitAvailable on backorder
Product Details
Series C, J-frame molded case circuit breaker, 50°C calibration, marine label, 200A, Three-pole, Copper line and load terminals, Interchangeable thermal magnetic trip, HJD breaker
Attributes
| Amperage Rating | 200 A |
| Calibration | 50°C |
| Circuit Breaker Frame Type | Complete breaker |
| Circuit Breaker Type | HJD |
| Class | Marine |
| Frame | J |
| Frequency Rating | 50 to 60 Hz |
| Interrupt Rating | 65 kAIC at 480 Vac 100 kAIC at 240 Vac |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Series | Series C |
| Terminal Material | Copper |
| Terminals | Line and load |
| Trip Type | Fixed thermal, fixed magnetic |
| Type | Complete breaker |
| Voltage Rating | 600 Vac, 250 Vdc |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS4881790 |
|---|---|
| MPN | HJD3200VCH08 |
| UPC/EAN | 782116168101 |
