Eaton HJD3150VCH08
SKU: CS4881774MPN: HJD3150VCH08UPC/EAN: 782116168095
Eaton Series C complete molded case circuit breaker





$12,124.50
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton Series C complete molded case circuit breaker, J-frame, HJD, Complete breaker, Fixed thermal, fixed magnetic trip, Three-pole, 150A, 600 Vac, 250 Vdc, 100 kAIC at 240 Vac, 65 kAIC at 480 Vac, Copper, Line and load, Marine, 50°C
Attributes
| Amperage Rating | 150 A |
| Calibration | 50°C |
| Circuit Breaker Frame Type | Complete breaker |
| Circuit Breaker Type | HJD |
| Class | Marine |
| Frame | J |
| Frequency Rating | 50/60 Hz |
| Interrupt Rating | 65 kAIC at 480 Vac 100 kAIC at 240 Vac |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Series | Series C |
| Special Features | Marine label |
| Terminal Material | Copper |
| Terminals | Line and load |
| Trip Type | Fixed thermal, fixed magnetic |
| Type | Complete breaker |
| Voltage Rating | 600 Vac, 250 Vdc |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS4881774 |
|---|---|
| MPN | HJD3150VCH08 |
| UPC/EAN | 782116168095 |

