Eaton EGB3110FFGV
SKU: CS4864408MPN: EGB3110FFGVUPC/EAN: 782116094219
Eaton Series G complete molded case circuit breaker
Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton Series G molded case circuit breaker, EG-frame, EG, Complete breaker, Fixed thermal, fixed magnetic trip type, Three-pole, 110A, 600Y/347 Vac, 25 kAIC at 240 Vac, 18 kAIC at 480 Vac, Line and load, Metric, 50°C, 50/60 Hz
Attributes
| Amperage Rating | 110 A |
| Calibration | 50°C |
| Frequency Rating | 50/60 Hz |
| Interrupt Rating | 18 kAIC at 480 Vac 25 kAIC at 240 Vac |