Eaton EGE3110FFGV
SKU: CS4864761MPN: EGE3110FFGVAlternate Part #: 67B3641G18UPC/EAN: 782116147304
Eaton Series G complete molded case circuit breaker





$2,875.65
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton Series G molded case circuit breaker, EG-frame, EG, Fixed thermal, fixed magnetic trip, Three-pole, 110A, 600Y/347 Vac, 35 kAIC at 240 Vac, 25 kAIC at 480 Vac, 18 kAIC at 600Y/347 Vac, Line and load, Metric, 50°C, 50/60 Hz
Attributes
| Amperage Rating | 110 A |
| Calibration | 50°C |
| Circuit Breaker Frame Type | Complete breaker |
| Circuit Breaker Type | EG |
| Frame | EG |
| Frequency Rating | 50/60 Hz |
| Interrupt Rating | 35 kAIC at 240 Vac 18 kAIC at 600Y/347 Vac 25 kAIC at 480 Vac |
| Mounting Hardware | Metric |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Series | Series G |
| Terminals | Line and load |
| Trip Type | Fixed thermal, fixed magnetic |
| Type | Complete breaker |
| Voltage Rating | 600Y/347 Vac |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS4864761 |
|---|---|
| MPN | EGE3110FFGV |
| Alternate Part # | 67B3641G18 |
| UPC/EAN | 782116147304 |



