Eaton E67-LRDP200-HLD
SKU: CS3614047MPN: E67-LRDP200-HLDUPC/EAN: 782114838969
Eaton E67 long-range PerfectProx background suppression photoelectric sensor

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton E67 Series Long Range Perfect Prox Series Photoelectric Sensor, dist. 79 In, NPN and PNP Open Collector, 100 mA at 30Vdc, 4 Pin M12 Connector, 18-30Vdc input, Protected for short circuit but not overload, Background Suppression
Attributes
| Connection | Dual key micro |
| Contact Configuration | Isolated solid state relay |
| Contact Rating | 75 mA AC/DC at 20-132 Vac/dc |
| Enclosure Material | Lexan |
| Environmental Rating | NEMA 1, NEMA 2, NEMA 3, NEMA 4, NEMA 4X, NEMA 6, NEMA 12, NEMA 13 |
| Input Voltage | 20-132 Vac, 20-132 Vdc |
| Led Indicator | Output ON: red Power: green |
| Maximum Ac Current | 75 mA |
| Maximum Dc Current | 75 mA |
| Number Of Pins | 4.0000 |
| Operating Mode | Light |
| Operating Temperature Max | 131 FAH |
| Operating Temperature Max Uom | FAH |
| Operating Temperature Min | -31 FAH |
| Operating Temperature Min Uom | FAH |
| Protection | 200 mA thermally limited current |
| Sensor Type | Back ground suppression |
| Series | E67 |
| Switch Type | Photoelectric |
Specifications
| SKU | CS3614047 |
|---|---|
| MPN | E67-LRDP200-HLD |
| UPC/EAN | 782114838969 |

