Eaton E53KAL30A2E
SKU: CS3156043MPN: E53KAL30A2EUPC/EAN: 782113887746
Eaton E53 tubular capacitive proximity sensor

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton E53 tubular capacitive proximity sensor, Threaded body, 0.98 in range, Straight, 30 mm, Unshielded, Output ON, 6.6 ft, 300 mA Solid State Output, PVC, 2-wire AC, NO, 20-250V
Attributes
| Actuator Function | Unshielded |
| Cable Type | Polyvinyl Chloride (PVC) |
| Contact Configuration | 2-wire AC, NO |
| Contact Rating | 300 mA Solid State Output |
| Enclosure Material | POM Mounting nuts Nylon PA66 |
| Environmental Rating | NEMA 1, NEMA 2, NEMA 3, NEMA 3S, NEMA 4, NEMA 12, NEMA 13, IP65 |
| Input Voltage | 20-250 V |
| Led Indicator | Output ON Output |
| Maximum Ac Current | 300 mA |
| Operating Temperature Max | 158 FAH |
| Operating Temperature Max Uom | FAH |
| Operating Temperature Min | -13 FAH |
| Operating Temperature Min Uom | FAH |
| Series | E53 |
| Type | Threaded body |
Specifications
| SKU | CS3156043 |
|---|---|
| MPN | E53KAL30A2E |
| UPC/EAN | 782113887746 |










