Eaton DH365UGKV
SKU: CS4850525MPN: DH365UGKVUPC/EAN: 786685973821
Eaton heavy duty non-fusible safety switch






$1,614.90
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton Enhanced visible blade single-throw non-fused safety switch, Single-throw, 400 A, NEMA 1, Class H fuses, Non-Fusible, Three-pole, Three-wire
Attributes
| Amperage Rating | 400A |
| Enclosure | NEMA 1 |
| Features | Enhanced visible blade |
| Fuse Class Provision | Class H fuses |
| Fuse Configuration | Non-fusible |
| Nema Rating | NEMA 1 |
| Neutral | Not included |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Number Of Wires | 3 |
| Product Category | Heavy Duty |
| Type | Enhanced visible blade |
| Voltage Rating | 600 V |
| Voltage Rating Uom | 4K |
| Window | No Window |
Specifications
| SKU | CS4850525 |
|---|---|
| MPN | DH365UGKV |
| UPC/EAN | 786685973821 |









