Eaton DH363URKV
SKU: CS4850320MPN: DH363URKVUPC/EAN: 786685973777
Eaton heavy duty non-fusible safety switch

Discontinued - Contact Us For Pricing & Availability
Product Details
Eaton Enhanced visible blade single-throw non-fused safety switch, Single-throw, 100 A, NEMA 3R, Class H fuses, Non-Fusible, Three-pole, Three-wire
Attributes
| Amperage Rating | 100A |
| Enclosure | NEMA 3R |
| Fuse Class Provision | Class H fuses |
| Fuse Configuration | Non-fusible |
| Nema Rating | NEMA 3R |
| Neutral | Not included |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Number Of Wires | 3 |
| Product Category | Heavy Duty |
| Type | Enhanced visible blade |
| Voltage Rating | 600 V |
| Voltage Rating Uom | 4K |
| Window | No Window |
Specifications
| SKU | CS4850320 |
|---|---|
| MPN | DH363URKV |
| UPC/EAN | 786685973777 |








