Eaton DD321FDKW
SKU: CS4847936MPN: DD321FDKWUPC/EAN: 786679177150
Eaton heavy duty fusible safety switch






$770.78
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton Heavy duty single-throw fused safety switch, 30 A, NEMA 12/3R, Fusible without neutral, Three-pole, Three-wire, 240 V, Max Hp: 7.5, 10/ 15, 20 hp (⅓PH @480, 600 V), #14-#2
Attributes
| Amperage Rating | 30A |
| Enclosure | NEMA 12, NEMA 3R |
| Enclosure Material | Painted galvanized steel |
| Features | Enhanced visible blade |
| Fuse Class Provision | Class H |
| Fuse Configuration | Fusible without neutral |
| Hp Rating Max | 7.5, 10/ 15, 20 hp (⅓PH @480, 600 V) |
| Nema Rating | NEMA 12/3R |
| Neutral | Not included |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Number Of Wires | 3 |
| Product Category | Dust tight |
| Special Features | Enhanced visible blade |
| Type | Heavy duty double door safety switch |
| Voltage Rating | 240V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
| Window | Upper |
| Wire Size | #14-2 AWG |
Specifications
| SKU | CS4847936 |
|---|---|
| MPN | DD321FDKW |
| UPC/EAN | 786679177150 |






