Eaton C25DRJ350BA-GL
SKU: CS4845640MPN: C25DRJ350BA-GLAlternate Part #: D1C25DRJ350BA-GLUPC/EAN: 786685703145
Eaton definite purpose contactor





Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton definite purpose contactor, Quick, 40A, 110-120 Vac, 50/60 Hz, Open with metal mounting plate, 15-50A, two- and three-pole, 40A, Contactor, Three-pole, 50A, Box lugs (hex socket allen head setscrew), Non-reversing
Attributes
| Amperage Rating | 25A |
| Coil | 110-120 Vac, 50/60 Hz |
| Connection | Quick |
| Enclosure | NEMA type 1 enclosed |
| Frame Size | 15-50 A, two-pole and three-pole |
| Inductive Full Load | 25 A |
| Model | Contactor |
| Number Of Poles | Four-pole |
| Terminals | Screw/pressure plate and quick connect terminals (side-by-side) |
| Type | Non-reversing |
Specifications
| SKU | CS4845640 |
|---|---|
| MPN | C25DRJ350BA-GL |
| Alternate Part # | D1C25DRJ350BA-GL |
| UPC/EAN | 786685703145 |



