Eaton C25DRJ350AA-GL
SKU: CS4845636MPN: C25DRJ350AA-GLAlternate Part #: D1C25DRJ350AA-GLUPC/EAN: 786685703121
Eaton definite purpose contactor





Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton definite purpose contactor, Quick, 50A, Open with DIN rail mounting adapter, 15-50A, two- and three-pole, 50A, Contactor
Attributes
| Amperage Rating | 50A |
| Auxiliary Contacts | Quick connect (vertical in-line) |
| Coil Voltage | 208-240 Vac, 50-60 Hz |
| Connection | Quick |
| Enclosure | Open with DIN rail mounting adapter |
| Frame Size | 15-50 A, two-pole and three-pole |
| Inductive Full Load | 50 A |
| Model | Contactor |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Options | Global listed |
| Series | D1 |
| Terminals | Box lugs (posidrive setscrew) |
| Type | Non-reversing |
Specifications
| SKU | CS4845636 |
|---|---|
| MPN | C25DRJ350AA-GL |
| Alternate Part # | D1C25DRJ350AA-GL |
| UPC/EAN | 786685703121 |
