Eaton C25DRJ2501T-GL
SKU: CS4845634MPN: C25DRJ2501T-GLAlternate Part #: D1C25DRJ2501T-GLUPC/EAN: 786685703060
Eaton definite purpose contactor





Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton definite purpose contactor, DIN rail mounting adapter, Quick, 50A, Quick connect, 24 Vdc, Open with DIN rail mounting adapter, 15-50A, two- and three-pole, 50A, Contactor, Two-pole, Global listed, D1, Box lugs (posidrive setscrew)
Attributes
| Accessories | DIN rail mounting adapter |
| Amperage Rating | 50A |
| Auxiliary Contacts | Quick connect (vertical in-line) |
| Coil Voltage | 24 Vdc |
| Connection | Quick |
| Enclosure | Open with DIN rail mounting adapter |
| Frame Size | 15-50 A, two-pole and three-pole |
| Inductive Full Load | 50 A |
| Model | Contactor |
| Number Of Poles | Two-pole |
| Options | Global listed |
| Series | D1 |
| Terminals | Box lugs (posidrive setscrew) |
| Type | Non-reversing |
Specifications
| SKU | CS4845634 |
|---|---|
| MPN | C25DRJ2501T-GL |
| Alternate Part # | D1C25DRJ2501T-GL |
| UPC/EAN | 786685703060 |
