Eaton C25DNM250C
SKU: CS4845416MPN: C25DNM250CAlternate Part #: E1C25DNM250CUPC/EAN: 782116313983
Eaton definite purpose contactor





Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton definite purpose contactor, Non-reversing contactors and starters, Box lugs (hex socket allen head setscrew) and quick connect terminals (vertical in-line), 440–480 Vac, 50/60 Hz, 2P, 40A
Attributes
| Amperage Rating | 50A |
| Coil | 440-480 Vac |
| Coil Voltage | 50/60 Hz |
| Connection | Quick |
| Enclosure | Open with metal mounting plate |
| Frame Size | 15-50 A, two-pole and three-pole |
| Inductive Full Load | 50 A |
| Model | Contactor |
| Number Of Poles | Two-pole |
| Resistive Load | 65 A |
| Terminals | Box lugs (hex socket Allen head setscrew) and quick connect terminals (vertical-in-line) |
| Type | Non-reversing |
Specifications
| SKU | CS4845416 |
|---|---|
| MPN | C25DNM250C |
| Alternate Part # | E1C25DNM250C |
| UPC/EAN | 782116313983 |
