Eaton C25DNM250C-GL
SKU: CS4845417MPN: C25DNM250C-GLAlternate Part #: D1C25DNM250C-GLUPC/EAN: 786685702070
Eaton definite purpose contactor





Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton definite purpose contactor, Non-reversing contactors and starters, Box lugs (hex socket allen head setscrew) and quick connect terminals (vertical in-line), 440–480 Vac, 50/60 Hz ,2P, 50A, Global Listed
Attributes
| Accessories | Mounting plate |
| Auxiliary Contacts | Quick connect (vertical in-line) |
| Coil | 440-480 Vac |
| Coil Voltage | 50/60 Hz |
| Connection | Quick |
| Enclosure | Open with metal mounting plate |
| Frame Size | 15-50 A, two-pole and three-pole |
| Inductive Full Load | 50 A |
| Model | Contactor |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Options | Global listed |
| Series | D1 |
| Terminals | Box lugs (hex socket Allen head setscrew) |
| Type | Non-reversing |
Specifications
| SKU | CS4845417 |
|---|---|
| MPN | C25DNM250C-GL |
| Alternate Part # | D1C25DNM250C-GL |
| UPC/EAN | 786685702070 |
