Eaton C25DNJ350AF
SKU: CS4845166MPN: C25DNJ350AFAlternate Part #: E1C25DNJ350AFUPC/EAN: 782116313105
Eaton definite purpose contactor





Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton definite purpose contactor, Mounting plate, Quick, Quick connect (vertical in-line), 550-600 Vac, 50/60 Hz, Open with metal mounting plate, 15-50A, two- and three-pole, 50A, Contactor, Three-pole,D1, Box lugs (posidrive setscrew)
Attributes
| Amperage Rating | 50A |
| Coil | 110-120 Vac |
| Coil Voltage | 50/60 Hz |
| Connection | Quick |
| Contact Configuration | 1 NO |
| Enclosure | Open with metal mounting plate |
| Frame Size | 15-50 A, two-pole and three-pole |
| Inductive Full Load | 50 A |
| Model | Contactor |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Resistive Load | 65 A |
| Terminals | Box lugs (posidrive setscrew) and quick connect terminals (vertical-in-line) |
| Type | Non-reversing |
Specifications
| SKU | CS4845166 |
|---|---|
| MPN | C25DNJ350AF |
| Alternate Part # | E1C25DNJ350AF |
| UPC/EAN | 782116313105 |

