Eaton C25DNJ250HK-GL
SKU: CS4845058MPN: C25DNJ250HK-GLUPC/EAN: 786685700311
Eaton definite purpose contactor





Discontinued - Contact Us For Pricing & Availability
Product Details
Eaton definite purpose contactor, Open with metal mounting plate, 15-50A, two- and three-pole, Contactor,Box lugs (posidrive setscrew) and quick connect terminals (vertical in-line), 277 Vac, 60 Hz ,2NO pressure plate and QC
Attributes
| Accessories | Mounting plate |
| Auxiliary Contacts | 2 NC pressure plate, quick connect (vertical in-line) |
| Coil | 277 Vac |
| Coil Voltage | 60 Hz |
| Connection | Quick |
| Enclosure | Open with metal mounting plate |
| Frame Size | 15-50 A, two-pole and three-pole |
| Inductive Full Load | 50 A |
| Model | Contactor |
| Number Of Poles | Two-pole |
| Options | Global listed |
| Series | D1 |
| Terminals | Box lugs (posidrive setscrew) |
| Type | Non-reversing |
Specifications
| SKU | CS4845058 |
|---|---|
| MPN | C25DNJ250HK-GL |
| UPC/EAN | 786685700311 |
