Eaton C25DNF340B
SKU: CS69202MPN: C25DNF340BAlternate Part #s: E1C25DNF340BEAT-C25DNF340BUPC/EAN: 782116300686
Eaton definite purpose contactor





$93.78
Unit2 in stock
Product Details
Eaton definite purpose contactor, Quick, Open with metal mounting plate, 15-50A, two-and three-pole,Contactor,Quick connect ,208-240 Vac, 50/60 Hz
Attributes
| Amperage Rating | 40A |
| Coil | 208-240 Vac, 50/60 Hz |
| Connection | Quick |
| Contact Configuration | 1 NC |
| Enclosure | Open with metal mounting plate |
| Frame Size | 15-50 A, two-pole and three-pole |
| Inductive Full Load | 40 A |
| Model | Contactor |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Resistive Load | 50 A |
| Terminals | Box lugs (posidrive setscrew) and quick connect terminals (side-by-side) |
| Type | Non-reversing |
Specifications
| SKU | CS69202 |
|---|---|
| MPN | C25DNF340B |
| Alternate Part #s | E1C25DNF340B, EAT-C25DNF340B |
| UPC/EAN | 782116300686 |



