Eaton C25DNF325B
SKU: CS3175240MPN: C25DNF325BAlternate Part #: E1C25DNF325BUPC/EAN: 782116311170
Product Details
Eaton definite purpose contactor, Quick, 25A, 110V/50 Hz, 120V/60 Hz, Open with metal mounting plate, 15-50A,15-50A, 2P and 3P, 25A, Contactor, 3P, Global listed, Global ratings, Box lugs (posidrive setscrew) and quick connect terminals
Attributes
| Amperage Rating | 25A |
| Auxiliary Contacts | Quick connect (side-by-side) |
| Coil | 208-240 Vac, 50/60 Hz |
| Coil Voltage | 550-600 Vac, 50 Hz |
| Connection | Quick |
| Enclosure | Open with metal mounting plate |
| Frame Size | 15-50 A, two-pole and three-pole |
| Inductive Full Load | 25 A |
| Model | Contactor |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Options | Global listed |
| Resistive Load | 35 A |