Eaton C25DNF325B-GL
SKU: CS4844773MPN: C25DNF325B-GLAlternate Part #: D1C25DNF325B-GLUPC/EAN: 786685698786
Product Details
Eaton definite purpose contactor, Quick, 24 Vac at 50/60 Hz, Open with metal mounting plate, 15-50A, two- and three-pole, 25A, Contactor, Three-pole, Global listed
Attributes
| Accessories | Mounting plate |
| Auxiliary Contacts | Quick connect (side-by-side) |
| Coil Voltage | 12 Vac, 50/60 Hz |
| Connection | Quick |
| Enclosure | Open with metal mounting plate |
| Frame Size | 15-50 A, two-pole and three-pole |
| Inductive Full Load | 25 A |