Eaton C25DNE340T
SKU: CS4844606MPN: C25DNE340TAlternate Part #: E1C25DNE340TUPC/EAN: 782116310227
Eaton definite purpose contactor





Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton definite purpose contactor, Mounting plate, Quick, 12 Vac, 50/60 Hz, Open with metal mounting plate, 15-50A, two- and three-pole, Contactor, Global listed, D1, Box lugs (posidrive setscrew), Non-reversing
Attributes
| Amperage Rating | 50A |
| Coil | 120 Vdc |
| Connection | Quick |
| Enclosure | Open with metal mounting plate |
| Frame Size | 15-50 A, two-pole and three-pole |
| Inductive Full Load | 50 A |
| Model | Contactor |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Resistive Load | 65 A |
| Terminals | Box lugs (posidrive setscrew) |
| Type | Non-reversing |
Specifications
| SKU | CS4844606 |
|---|---|
| MPN | C25DNE340T |
| Alternate Part # | E1C25DNE340T |
| UPC/EAN | 782116310227 |


