Eaton C25ANB125A
SKU: CS4843524MPN: C25ANB125AUPC/EAN: 786685115818
Eaton definite purpose contactor






$39.76
Unit1 Unit Available at Factory - Ships Same/Next Business Day
Product Details
Eaton OPEN N-R 3P 50A, DP CONT BOX LUGS W/QC TERM, 120 V Coil
Attributes
| Amperage Rating | 25A |
| Coil | 110-120 Vac, 50/60 Hz |
| Connection | Quick |
| Enclosure | Open with metal mounting plate |
| Frame Size | Compact, single-pole |
| Inductive Full Load | 25 A |
| Model | Contactor |
| Number Of Poles | Single-pole |
| Resistive Load | 35 A |
| Terminals | Binding head screw and quick connect terminals (side-by-side) |
| Type | Non-reversing |
Specifications
| SKU | CS4843524 |
|---|---|
| MPN | C25ANB125A |
| UPC/EAN | 786685115818 |





