Eaton C25CNB125T
SKU: CS4843580MPN: C25CNB125TAlternate Part #: F1C25CNB125TUPC/EAN: 786685116204
Eaton definite purpose contactor
Unit1 Unit Available at Factory - Ships Same/Next Business Day
Product Details
Eaton definite purpose contactor, Quick, 25A, 208-240 Vac, 50/60 Hz, Open with metal mounting plate, Compact, single-pole w/shunt, 25A, Contactor, Single-pole, 35A, Binding head screw and quick connect terminals
Attributes
| Amperage Rating | 25A |
| Coil | 24 Vac, 50/60 Hz |
| Connection | Quick |
| Enclosure | Open with metal mounting plate |
| Frame Size | Compact, single-pole with shunt |
| Inductive Full Load | 25 A |
| Model | Contactor |
| Number Of Poles | Single-pole |
| Resistive Load | 35 A |