Eaton BAB3080HS1
SKU: CS4833304MPN: BAB3080HS1Alternate Part #: 8698C25G48UPC/EAN: 786679378526
Eaton BAB thermal magnetic circuit breaker





$1,444.82
UnitAvailable on backorder
Product Details
Quicklag Industrial Thermal-Magnetic Circuit Breaker, Three-pole, 24,48V/dc shunt trip, 80A, 10 kAIC, 240V, Non-Interchangeable
Attributes
| Amperage Rating | 80 A |
| Circuit Breaker Type | BAB |
| Interrupt Rating | 10 kAIC |
| Mounting Method | Bolt-on |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Quantity | 32.0000 |
| Special Features | 24,48V/dc shunt trip |
| Trip Type | Non-Interchangeable |
| Type | Thermal magnetic circuit breakers |
| Voltage Rating | 240 V - 240 V |
| Voltage Rating Uom | 4K |
Specifications
| SKU | CS4833304 |
|---|---|
| MPN | BAB3080HS1 |
| Alternate Part # | 8698C25G48 |
| UPC/EAN | 786679378526 |




