Eaton BAB3060HS1
SKU: CS4833295MPN: BAB3060HS1Alternate Part #: 8698C25G46UPC/EAN: 786679378403
Eaton BAB thermal magnetic circuit breaker

$1,165.39
UnitAvailable on backorder
Product Details
Quicklag Industrial Thermal-Magnetic Circuit Breaker, Three-pole, 24,48V/dc shunt trip, 60A, 10 kAIC, 240V, Non-Interchangeable
Attributes
| Amperage Rating | 60 A |
| Circuit Breaker Type | BAB |
| Interrupt Rating | 10 kAIC |
| Mounting Method | Bolt-on |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Quantity | 32.0000 |
| Special Features | 24,48V/dc shunt trip |
| Trip Type | Non-Interchangeable |
| Type | Thermal magnetic circuit breakers |
| Voltage Rating | 240 V - 240 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS4833295 |
|---|---|
| MPN | BAB3060HS1 |
| Alternate Part # | 8698C25G46 |
| UPC/EAN | 786679378403 |




