Eaton AN53CN0TD5E045
SKU: CS4829974MPN: AN53CN0TD5E045Alternate Part #: 3-2600-1046AUPC/EAN: 786685630533
Eaton space-saving NEMA motor control starter
Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton Space-Saving NEMA Starter, Full voltage reversing, XTOE electronic overload relay, NEMA Size 1 open enclosure - 27 A, Horizontal mounting, 24 Vdc coil voltage, C440 standard feature set - 9–45 A
Attributes
| Amperage Rating | 27 A |
| Coil Voltage | 24 Vdc |