Eaton A25CGE60B
SKU: CS4830916MPN: A25CGE60BUPC/EAN: 782113757834
Eaton definite purpose starter




Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton definite purpose starter, 575 V, 60 A, Coil: 208-240 V, 50/60 Hz, Common control wiring, NEMA Type 1 Enclosed, 60 A IFL, 3 poles, Three-phase, A25
Attributes
| Amperage Rating | 60A |
| Coil | 208-240 Vac, 50/60 Hz |
| Control Characteristics | Common control |
| Enclosure | NEMA type 1 enclosed |
| Inductive Full Load | 60 A IFL |
Specifications
| SKU | CS4830916 |
|---|---|
| MPN | A25CGE60B |
| UPC/EAN | 782113757834 |

