Eaton 6636C33G14
SKU: CS5025636MPN: 6636C33G14UPC/EAN: 782116121724
Eaton molded case circuit breaker accessory rating plug





Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton molded case circuit breaker accessory rating plug, Naval, 50°C calibration, G14, 600 A, 100 kAIC at 480 V, Three-pole, 600 V, LSI Interchangeable, Rear, 1A-1B w/ 50 in Pigtail leads, Frame J-K, Series C
Attributes
| Amperage Rating | 600 A |
| Auxiliary Switch | 1A-1B with 50 in Pigtail leads |
| Connection | Rear |
| Frame Size | Frame J-K |
| Interrupt Rating | 100 kAIC at 480 V |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Series | Series C |
| Shunt Trip | Mil-Spec HI shock 115A with SIS wire |
| Special Features | Naval label, 50°C calibration, G14 |
| Terminals | Without |
| Trip Type | LSI interchangeable |
| Type | Accessories and terminals |
| Voltage Rating | 600 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5025636 |
|---|---|
| MPN | 6636C33G14 |
| UPC/EAN | 782116121724 |



