Eaton 6636C33G13
SKU: CS5025635MPN: 6636C33G13UPC/EAN: 782116121717
Eaton molded case circuit breaker accessory rating plug





Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton molded case circuit breaker accessory rating plug, Accessories and terminals, Naval label, 50°C calibration, G13, 600 A, 100 kAIC at 480 V, Three-pole, 600 V, LSI Interchangeable, Rear, 1A-1B with 50 in Pigtail leads, Frame J-K
Attributes
| Amperage Rating | 600 A |
| Auxiliary Switch | 1A-1B with 50 in Pigtail leads |
| Connection | Rear |
| Frame Size | Frame J-K |
| Interrupt Rating | 100 kAIC at 480 V |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Series | Series C |
| Special Features | Naval label, 50°C calibration, G13 |
| Terminals | Without |
| Trip Type | LSI interchangeable |
| Type | Accessories and terminals |
| Voltage Rating | 600 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5025635 |
|---|---|
| MPN | 6636C33G13 |
| UPC/EAN | 782116121717 |




