Eaton 1550E-8547
SKU: CS5019688MPN: 1550E-8547UPC/EAN: 782116112388
Eaton Enhanced 50 photoelectric sensor

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton Enhanced 50 Series Photoelectric Sensor, dist. depends on the fiberoptic cables, 250 mA max DC, NPN and PNP Open Collector, 250 mA at 40 Vdc, 4 Pin M12 Connector, 10-40 Vdc input, Reverse polarity, short circuit and overload, Infrared
Attributes
| Connection | 4-pin M12 connector |
| Contact Configuration | NPN and PNP open collector |
| Contact Rating | 250 mA at 40 Vdc |
| Enclosure Material | Fiberglass reinforced plastic |
| Environmental Rating | IP67, IP69K |
| Input Voltage | 10-40 Vdc |
| Led Indicator | Power on: yellow Marginal gain: red Output status: green |
| Maximum Dc Current | 250 mA |
| Operating Mode | Fiber-optic Infrared |
| Operating Temperature Max | 131 FAH |
| Operating Temperature Max Uom | FAH |
| Operating Temperature Min | -13 FAH |
| Operating Temperature Min Uom | FAH |
| Protection | Reverse polarity and short circuit protected |
| Sensor Type | Fiberoptic |
| Switch Type | Photoelectric |
| Time Delay | Yes |
Specifications
| SKU | CS5019688 |
|---|---|
| MPN | 1550E-8547 |
| UPC/EAN | 782116112388 |



