Turck NI10-G18-AP6X-B1441
SKU: CS898726MPN: NI10-G18-AP6X-B1441Alternate Part #: 4696800UPC/EAN: 4047101105124
4696800 - FERRITE, BARREL, DC, CON. ⅞I
UnitAvailable on backorder
Product Details
Inductive Sensor
- Threaded barrel, M18 x 1
- Chrome-plated brass
- DC 3-wire, 10…30 VDC
- NO contact, PNP output
- ⅞” male connector
Attributes
| Ambient Temperature | -25…+70 °C |
| Construction Size | M18 x 1 |
| Customs Tariff Number | 85365019900.0000 |
| Design | Threaded barrel |
| Ecl Ss Code V5 1 4 | 27270101 -/- Inductive proximity switch |
| Electrical Connection | Connector, ⅞″ |
| Housing Material | Metal, CuZn, Chrome-plated |
| Mounting | Non-flush |
| Operating Voltage | 10…30 VDC |
| Output Function | NO contact, PNP |
| Protection Class | IP67 |
| Rated Switching Distance | 10 mm |
| Switching Frequency | 0.50 kHz |