Eaton 10250T297LRP2A
SKU: CS887917MPN: 10250T297LRP2AAlternate Part #s: 10250T297LRP2AEAT-10250T297LRP2AUPC/EAN: 782114712573
Eaton 10250T pushbutton







Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton 10250T pushbutton, Heavy-duty watertight and oiltight Indicating Light, PresTest, Full voltage LED, NEMA 3, 3R, 4, 4X, 12, 13, Red, Plastic, 120 V
Attributes
| Actuator | PresTest |
| Lens Color | Red |
| Lens Material | Plastic |
| Light Unit Type | Full voltage LED |
| Light Unit Voltage | 120V |
| Rating | NEMA 3 NEMA 4 NEMA 13 NEMA 4X NEMA 3R NEMA 12 |
| Series | 10250T |
| Size | 30.5 mm |
Specifications
| SKU | CS887917 |
|---|---|
| MPN | 10250T297LRP2A |
| Alternate Part #s | 10250T297LRP2A, EAT-10250T297LRP2A |
| UPC/EAN | 782114712573 |





