Danfoss MTZ50-4VI
SKU: CS738862MPN: MTZ50-4VIAlternate Part #: DNFS-MTZ50-4VI
Reciprocating compressor, MTZ50HK4CVE
Unit10+ Units Available at Factory - Ships Same/Next Business Day
Product Details
Attributes
| Approval | CCC |
| Brand Technique | Reciprocating compressor |
| Capacity Control | Fixed speed |
| China Rohs Compliance | Out of scope |
| Colour | Blue |
| Compressor Power Supply V | 400/3/50 460/3/60 |
| Configuration Code | Single |
| Connection Type | Rotolock |
| Cylinder | 2 |
| Diameter Mm | 288 mm |
| Discharge Connection Pipe Size In | ¾ in |
| Discharge Connection Size In | 1 ¼ in |
| Drawing Number | 8502012g |
| Economizer | No |
| Eu Rohs Compliance | Yes with exemptions |
| Eu Rohs Exemption Clause | 6(a), 6(a)-I, 7(a), 7©-I, 8(b), 9(b) |
| Factory Hp Bar | 25 bar |
| Factory Lp Bar | 25 bar |
| Family | MTZ |
| Fitting Remark | (shipped with rotolock version only) |
| Fitting Sleeve | ODF |
| Fitting Standard | Rotolock |
| Frequency Hz | 50/60 |
| Gauge Port Hp | None |
| Gauge Port Lp | Schrader |
| Glass Mounting | Threaded |
| Glass Torque Nm | 50 N-m |
| Gp Lp Torque Nm | 15 N-m |
| High Side Ts Max | 150 °C |
| High Side Ts Min | -35 °C |
| High Side Volume | 0.6 L |
| High Value Of Nominal Voltage At 50Hz V | 400 V |
| High Value Of Nominal Voltage At 60Hz V | 460 V |
| High Value Of Voltage Range At 50Hz V | 460 V |
| High Value Of Voltage Range At 60Hz V | 506 V |
| In Scope Of Weee And Contain Batteries | No |
| Ip Protection Class | IP55 (with cable gland) |
| Low Side Ts Max | 50 °C |
| Low Side Ts Min | -35 °C |
| Low Side Volume | 16.5 L |
| Low Value Of Nominal Voltage At 50Hz V | 380 V |
| Low Value Of Nominal Voltage At 60Hz V | 460 V |
| Low Value Of Voltage Range At 50Hz V | 340 V |
| Low Value Of Voltage Range At 60Hz V | 414 V |
| Lra | 47 A |
| Max Pressure Ps High Side | 29.4 bar |
| Max Pressure Ps Low Side | 22.6 bar |
| Mcc | 11.5 A |
| Model Number | MTZ50HK4CVE |
| Motor Protection | Internal overload protector |
| Mounting Torque Nm | 15 N-m |
| Network Power Supply V Ph Hz | 380-415/3/50 460/3/60 |
| Number Of Starts Per Hour Max | 12 |
| Oil Charge L | 1.8 L |
| Oil Equalization | ⅜’’ flare SAE |
| Oil Equalization Torque Nm | 30 N-m |
| Oil Reference | 175PZ |
| Packing Format | Single pack |
| Packing Quantity | 1 |
| Phase | 3 |
| Power Connections | Spade |
| Product Group | Hermetic compressors |
| Product Name Description | Reciprocating compressor MTZ |
| Reach Candidate List Substances | Lead (CAS no. 7439-92-1) |
| Refrigerant Charge Kg Max | 5 kg |
| Refrigerants | R134a |
| Rotational Speed At 50Hz Rpm | 2900 rpm |
| Rotational Speed At 60Hz Rpm | 3500 rpm |
| Scip Dossier No | 9b3fb119-9852-486a-92dd-53aa9c96fd3b |
| Segment Usage | Refrigeration MT |
| Shipped Fittings | Suction and discharge solder sleeves, rotolock nuts and gaskets |
| Shipped Mounting | Mounting kit with grommets, bolts, nuts, sleeves and washers |
| Shipped Oil | Initial oil charge |
| Suction Connection Material | - |
| Suction Connection Pipe Size In | ⅞ in |
| Suction Connection Size In | 1 ¾ in |
| Swept Volume Cm3 | 85.64 cm³ |
| Technology | Reciprocating |
| Test Dif Bar Max | 30 bar |
| Test Hp Bar Max | 30 bar |
| Test Lp Bar Max | 25 bar |
| Torque Earth Nm | 3 N-m |
| Torque Power Nm | 3 N-m |
| Type | MTZ050 |
| Uk Rohs Compliance | Out of scope |
| Volume | 61.54 Liter |
| Winding Resistance For Three Phase Compressors With Identical Windings Ohm | 3.42 Ohm |