Turck BI10-M30T-AP6X
SKU: CS720430MPN: BI10-M30T-AP6XAlternate Part #: 46190UPC/EAN: 4047101100365
46190 - FERRITE, BARREL, DC, CABLE
Inductive Sensor
- Threaded barrel, M30 x 1.5
- Chrome-plated brass
- DC 3-wire, 10…30 VDC
- NO contact, PNP output
- Cable connection
Attributes
| Ambient Temperature | -25…+70 °C |
| Construction Size | M30 x 1.5 |
| Customs Tariff Number | 85365019900.0000 |
| Design | Threaded barrel |
| Ecl Ss Code V5 1 4 | 27270101 -/- Inductive proximity switch |
| Electrical Connection | Cable |
| Housing Material | Metal, CuZn, Chrome-plated |
| Mounting | Flush |
| Operating Voltage | 10…30 VDC |
| Output Function | NO contact, PNP |
| Protection Class | IP67 |
| Rated Switching Distance | 10 mm |
| Switching Frequency | 0.50 kHz |