Robertshaw RS10421T
Pro-Series WIFI Programmable Touchscreen Wall Thermostat

Product Details
Contractors can offer owners easy, yet powerful and reliable multi-stage temperature control in a simple, modern design with the Robertshaw RS10421T WIFI Programmable Touchscreen Wall Thermostat. The RS10421T is a multi-stage thermostat with 4 heat/2 cool, humidity control, dual fuel compatibility and IAQ features.
• Compatible with Wireless Outdoor Temperature Sensor (RS9055OUT) for Duel Fuel balance point applications
• Large terminal blocks for easy installation
• Universal sub-base
• Quick-access menu button
• Contractor/technician setup menu
• Easy-to-understand programming menus
• Intuitive wake, leave, return, sleep programming icons
• Factory pre-set energy efficiency program
• 24V AC powered (C-wire required)
• 6 year limited warranty
• Large, easy-to-read 8.8-square-inch blue backlit touchscreen display
• Compatible with universal WiFi standards (5GHz and 2.4 GHz)
• Compatible with Alexa and Robertshaw app (iOS or Android)
• Adjustable temperature differential (swing) for energy optimization and maximum system life
• Adjustable room temperature calibration
• Adjustable setpoint limits
• Compressor delay protection for short-cycling prevention
• Filter change reminder
• Keypad lockout
• Dual fuel compatible
• Auto changeover
• UPC 662013255978
Attributes
| Series Application | Multi-Stage 4 Heat / 2 Cool Programmable Touchscreen Humidity Control, Dual Fuel Heat Pumps and IAQ |
|---|---|
| Factory Part Number | RS10421T |
| Dimensions | 4.7 x 3.8 x 1in (119.6 x 97.6 x 26mm) |
| Mounting Type | Wall or junction box |
| Temperature Range | 32°F to 99°F (1°C to 40°C) |
| Power Source | 24V AC (18 to 30V AC), 50/60 Hz for hardwire common wire (C-Wire) required |
| Terminals | Rh, Rc, C, Y, Y2, W/E, W2, G, O, B, H, D |
Cross Reference
| Part # | Manufacturer |
|---|---|
| 1F87U-42WF | COPELAND |
| 7320 | BRAEBURN |
| 7500 | BRAEBURN |
| IF95-1291 | COPELAND |
| T855ISH | PRO1 |
| TH6220WF2006 | HONEYWELL |
| TH6320WF2003 | HONEYWELL |
| TH8321WF1001 | HONEYWELL |
Attributes
| Brochure | 6/0/e/a/60eab21b76a21c506cda64a4835f63642424986b_Quick_Set_Up_Guide_150_2814_Rev_B.pdf |
Specifications
| SKU | CS6416332 |
|---|---|
| MPN | RS10421T |
| UPC/EAN | 662013255978 |











