ICON Process Controls TIF-PP-L-E
SKU: CS6301993MPN: TIF-PP-L-E
Truflo TIF Series Insertion Style Paddle Wheel Flow Meter, PP Material, EPDM Seals, 6”-24” Pipe Size - Local LED Display, Flow Rate, 4-20mA, Voltag…

Contact us for pricing and availability
Product Details
Truflo TIF Series Insertion Style Paddle Wheel Flow Meter, PP Material, EPDM Seals, 6”-24” Pipe Size - Local LED Display, Flow Rate, 4-20mA, Voltage Output
Attributes
| Display | LED |
| Linearity Repeatability | ±0.5% of F.S @ 25°C 77°F |
| Material | PP |
| Max Temperature Pressure Rating | 180 psi @ 68°F / 40 psi @ 190°F |
| Operating Range | 0.3 to 33 ft/s 0.1 to 10 m/s |
| Operating Temperature | -4°F to 190°F |
| Output | 4-20mA + Pulse + Voltage |
| Seal | EPDM |
| Size | 6”-24” |
| Supply Voltage | 10 to 30 VDC ±10% regulated |
Specifications
| SKU | CS6301993 |
|---|---|
| MPN | TIF-PP-L-E |


