ICON Process Controls TCB-40-D-N
SKU: CS6301876MPN: TCB-40-D-N
1 ½’’ PVC True Union Paddlewheel Flow Meter; Battery, FPM Seals, LCD Display, Flow Rate \& Total, Sch 80 Soc

Contact us for pricing and availability
Product Details
1 ½’’ PVC True Union Paddlewheel Flow Meter; Battery, FPM Seals, LCD Display, Flow Rate \& Total, Sch 80 Soc
Attributes
| Connection | Sch 80 Soc |
| Display | LCD |
| Linearity Repeatability | ±1.0% of F.S @ 25°C 77°F |
| Material | PVC |
| Max Temperature Pressure Rating | 180 psi @ 68°F / 40 psi @ 140°F |
| Operating Range | 0.3 to 33 ft/s 0.1 to 10 m/s |
| Operating Temperature | 32°F to 140°F |
| Output | N/A |
| Seal | Viton® (FPM) |
| Size | 1 ½’‘ |
| Supply Voltage | 2x AA Battery |
Specifications
| SKU | CS6301876 |
|---|---|
| MPN | TCB-40-D-N |

