ICON Process Controls TKS-40-PF-E
SKU: CS6301668MPN: TKS-40-PF-E
Contact us for pricing and availability
Product Details
1 ½’’ Truflo TKS Series Paddle Wheel Flow Meter, PVDF Material, EPDM Seals, Threaded End Connections - LED Display, Flow Rate, Pulse Output, 1 Relay Output, 24VDC.
Attributes
Connection NPT
Display LED
Linearity Repeatability ±0.5% of F.S @ 25°C 77°F
Material PVDF
Max Temperature Pressure Rating 200 psi @ 68°F / 40 psi @ 240°F
Operating Range 0.3 to 33 ft/s 0.1 to 10 m/s
Operating Temperature -40°F to 240°F
Output Freq. Pulse + 1A Relay
Seal EPDM
Size 1 ½’‘
Supply Voltage 9 to 30 VDC ±10% regulated